Bolerioza jako choroba zawodowa rolników i leśników

  • admin
  • 29 sierpnia 2016
  • Możliwość komentowania Bolerioza jako choroba zawodowa rolników i leśników została wyłączona
  • Informacje

Na boreliozę szczególnie narażeni są rolnicy, którzy wykonują swoją pracę w kontakcie ze zwierzętami i roślinami, a także leśnicy spędzający większość czasu w lesie. W tych miejscach występuje największe ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a w związku z tym wystąpienia boreliozy – poważnej choroby choroba bakteryjnej przenoszonej przez kleszcze.

W związku z licznymi zachorowaniami, uznano boreliozę za chorobę zawodową wśród rolników i leśników. W związku z tym osoby te mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Opcja ta jest dostępna tylko dla osób, które są ubezpieczone w KRUS-ie (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Oczywiście o odszkodowanie mogą starać się tylko i wyłącznie osoby, które są w tym czasie ubezpieczone i przedłożą w wyznaczonym terminie odpowiedni wniosek do KRUS-u. Trzeba także pamiętać, że decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaje Państwowy Inspektor Sanitarny, dlatego należy dostarczyć do KRUS-u także odpowiednie zaświadczenie.

Procedurę stwierdzenia choroby zawodowej u pracownika przeprowadza właściwy państwowy inspektor sanitarny w oparciu o materiał dowodowy, a w szczególności o dane zawarte w orzeczeniu lekarskim, wydanym przez lekarza jednostki orzeczniczej oraz ocenę narażenia zawodowego pracownika.

(ostatni etap orzekania i stwierdzania choroby zawodowej)

Warto dodać, że o odszkodowanie mogą starać się także osoby, które są już na emeryturze, bowiem borelioza może ujawnić się dopiero po kilku latach.