Badanie boreliozy odbywa się najczęściej poprzez przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz dowiaduje się od pacjenta o występujących u niego objawach klinicznych choroby. Ważnym symptomem choroby jest rumień, ale jeśli się on nie pojawia, lub jeśli został przeoczony przez chorego, należy stwierdzić występowanie innych objawów wskazujących na boreliozę. Trzeba także wykluczyć inne schorzenia. Celem potwierdzenia boreliozy wykonuje się badania laboratoryjne. Nie dają one stuprocentowej pewności, gdyż często wynik negatywny pojawia się u osób chorych.

Pierwszy z testów, które wykorzystywane są w badaniu boreliozy jest test ELISA, którego wiarygodność wynosi zaledwie 40-50%. Polega on na identyfikacji przeciwciał klasy IgG lub IgM we krwi. Ich obecność jest odpowiedzią organizmu na obecność bakterii.

Drugi z testów to test Western, którego wiarygodność jest już znacznie wyższa i wynosi 70-95%. Jest znacznie droższy niż test ELISA. Polega na wykryciu antygenów bakterii krążących w krwioobiegu pacjenta.

Trzeci typ to PCR i rt PCR ? wykrywają DNA bakterii boreliozy we krwi, moczu, płynie stawowym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Testy te pokazują wprawdzie obecność bakterii we krwi, ale nie określają poziomu infekcji. Wynik ujemny nie oznacza braku infekcji i najczęściej należy jeszcze raz wykonać badanie.

Dodaj komentarz

*