Kleszcze występują na terenie całej Polski. Na skutek ocieplającego się klimatu zwiększa się populacja kleszczy, co skutkuje zwiększonym ryzykiem narażenia na ukąszenie kleszcza. Obecnie kleszcze występują nie tylko w lasach, ale i na terenach miejskich ? w parkach, ogrodach.

Jak dotąd odnotowano w Polsce występowanie 20 gatunków kleszczy. Występują na obrzeżach lasów mieszanych wraz z położonymi obok nich terenami zielonymi, polanami, a także na bagnach i nadrzecznych łąkach, plantacjach lasów i terenach przejściowych między lasem liściastym i iglastym. Poza tym rodzime gatunki kleszczy zamieszkują także nory i gniazda zwierząt. Wiele z nich nie stanowi realnego zagrożenia dla ludzi. Najbardziej znane dwa gatunki ? kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy ? to pasożyty ssaków, gadów i ptaków.

W Polsce kleszcze zapadają w sen zimowy gdy temperatura spada poniżej 0°C, w październiku lub listopadzie. Spędzają zimę ukryte w wilgotnej ściółce. Jednak w mieście można spotkać kleszcza nawet w grudniu, w temperaturze 5-7°C. Kleszcze stają się aktywne wiosną, w marcu lub kwietniu, gdy temperatura gleby osiąga 5-7°C. Jeżeli temperatura spada poniżej -7°C, jaja kleszczy oraz ich wygłodniałe larwy giną.

Dodaj komentarz

*