Mity o kleszczach

  • admin
  • 29 stycznia 2016
  • Możliwość komentowania Mity o kleszczach została wyłączona
  • Informacje

Kleszcz to odwieczny wróg człowieka. W związku z tym powstało wiele historii z nimi związanych. Część z nich jest prawdziwa, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre z nich są zwyczajnym mitem. Czy prawdą jest, że kleszcz żywi się ludzką krwią? I tak i nie. Prawdą jest, że kleszcze żywią się ludzką krwią, ale nie tylko. Być może mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że kleszcze żywią się także krwią gryzoni, ptaków i i innych kręgowców. Kolejna sprawa, czy kleszcza można złapać tylko w lesie?

Oczywiście, że nie. Pasożyty te mogą na nas czyhać także w takich miejscach, jak parki, działki, pastwiska, łąk itp.

Czy tylko latem jesteśmy najbardziej narażeni na zaatakowanie przez kleszcza? Warto uświadomić sobie, że sezon na kleszcze rozpoczyna się już wiosną, a kończy jesienią. Kleszcze lubią ciepłe środowisko, ale nie gorące, dlatego dopiero wtedy, kiedy temperatura spada do 3-4 stopni Celsjusza, kleszcze zaczynają zapadać, nazwijmy to, w zimowy sen.

Czy kleszcze wkłuwają się wszędzie? Kleszcz, kiedy znajdzie swoją „ofiarę” nie atakuje jej od razu, najpierw szuka dogodnego miejsca. Zazwyczaj takim miejscem są tzw. „ciepłe” miejsca, np. pośladki, zgięcia pod kolanami, pachwiny,  zgięcie w łokciach itp. Jeśli więc wybieramy się latem do lasu, lepiej ubierzmy długie spanie i koszulę i dodatkowo przed wieczornym myciem przejrzymy dokładnie swoje ciało i odzież.