Okres aktywności kleszczy

  • admin
  • 8 lutego 2017
  • Możliwość komentowania Okres aktywności kleszczy została wyłączona
  • Informacje

Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby dla zdrowia człowieka. Jeśli zainfekowany osobnik ugryzie człowieka, to ryzyko przeniesienia choroby wynosi 30%. Im wcześniej zostanie usunięty, tym ryzyko zarażenia spada. Aż około 20% kleszczy może być nosicielami różnych chorób.

Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w ogrodach, parkach miejskich, na trawnikach, a nawet na poddaszach. Często występują na skrajach łąk i lasów. Największe szczyty aktywności tych pasożytów występują w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Okres ich żerowania przypada od rana do południa oraz od 16 aż do zmierzchu. Podczas największego nasłonecznienia ich aktywność spada.

W czasie zimy kleszcze zapadają w anabiozę, co pozwala im przetrwać zimę. Te, które ukryte są w leśnej ściółce, przeżywają do następnego roku. Jeśli temperatura gleby wynosi około 6°C, kleszcze zaczynają żerować. Wobec tego, zwłaszcza na obszarach miejskich, kleszcze mogą być aktywne nawet zimą.

W zależności od stadium rozwoju kleszcza, żerują one na różnych wysokościach. Larwy przeważnie można spotkać na wysokości ok. 30 cm, nimfy ? ok. 1 m, a osobniki dorosłe ? 1,5 m. Potrafią czekać nawet do 5 dni na ofiarę, przyczepione do liścia od spodu.