Można skutecznie zabezpieczać się przed ukąszeniem kleszcza, jak i ? przy pomocy szczepień ochronnych ? przed niektórymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez te pajęczaki.

Aby uniknąć ukąszenia należy w czasie przebywania na łonie natury trzymać się z dala od miejsc, które są szczególnie lubiane przez kleszcze, czyli np. wysokich traw czy też gęstych zarośli. Wybierając się do lasy czy nad rzekę należy odpowiednio się ubrać ? wskazane są długie spodnie, długie rękawy i zakryte obuwie, gdyż taki właśnie strój utrudnia kleszczom dostęp do skóry. Wybierajmy raczej jasne kolory, gdyż na nich łatwiej będzie nam zauważyć kleszcze poszukujące miejsca do wkłucia. Każdorazowo po powrocie ze spaceru trzeba sprawdzać ubranie i dokonywać oględzin ciała. Wiadomo, że kleszcze preferują takie miejsca na ciele ludzkim, na których skóra jest szczególnie delikatna, czyli pachwiny, pępek, pachy, zgięcia pod kolanami, miejsca za uszami czy też owłosioną skórę głowy.

Jeśli doszło do ukąszenia, należy czym prędzej usunąć kleszcza z ciała. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, poszukajmy fachowej pomocy lekarza.

Osoby często przebywające na lonie natury, czy ty ze względu na miejsce zamieszkania, czy też specyfikę wykonywanej pracy powinny szczepić się przeciw chorobom przenoszonym przez kleszcze. Jak na razie nie ma jeszcze szczepionki przeciw boreliozie, warto natomiast korzystać z bardzo skutecznej szczepionki przeciw KZM (kleszczowemu zapaleniu mózgu).

Dodaj komentarz

*