Kleszcze przenoszą krętki Borrelia, które wywołują chorobę zwaną boreliozą. Do zakażenia dochodzi gdy ślina lub wymiociny pasożyta dostaną się pod skórę żywiciela. Do zakażenia potrzeba minimum 24 godzin, a więc stosunkowo szybkie usunięcie kleszcza znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia boreliozą.

Na szczególne ryzyko zakażenia boreliozą narażone są osoby często przebywające na powietrzu ? w lesie, nad rzeką, w parkach i ogrodach, pracownicy leśni, harcerze, osoby zbierające grzyby i jagody, a także wszyscy, którzy przechadzają się bądź biegają lub jeżdżą na rowerze po terenach porośniętych trawą, paprociami, otoczonych krzewami. W dużym niebezpieczeństwie są poza tym właściciele psów i dzieci głaskające nieznane im psy, bydło, owce i konie.

Inną groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku tej choroby wystarczy ukłucie przez zainfekowanego kleszcza, a już pojawia się bardzo duże ryzyko infekcji. Rocznie odnotowuje się średnio 250 przypadków KZM i około 4000 przypadków boreliozy. Liczba zachorowań wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami, a ryzyko zakażenia nie jest już wysokie jedynie z województwie podlaskim czy warmińsko-mazurskim, ale także w innych województwach.

Dodaj komentarz

*