Usuwanie kleszczy u zwierząt

  • admin
  • 25 sierpnia 2015
  • Możliwość komentowania Usuwanie kleszczy u zwierząt została wyłączona
  • Informacje

Jeśli znajdziemy kleszcza zarówno u człowieka, jak i u zwierzęcia, bardzo ważne jest to, by nie wyciągać go gołymi rękami. Absolutnie nie powinno się go rozgniatać, smarować tłuszczem czy też przypalać. Tego co nie należy robić już wiadomo. Teraz warto zastanowić się, jak prawidłowo wyjąć kleszcza ze skóry czworonoga. Kleszcza najlepiej wyjmować za pomocą pęsety. Jest to narzędzie, które posiada sprężyste ramiona i często używa się je do chwytania przedmiotów o niewielkich rozmiarach. Inną metodą jest użycie specjalnego aparatu do wyciągania kleszczy, który można nabyć w każdej aptece. Po za tym istnieją takie przyrządy, jak tzw. lasso do usuwania kleszczy, czyli specjalny przyrząd z pentelką, dzięki której łatwo można zahaczyć kleszcza i go szybko i bezboleśnie usunąć. Dostępne są także pompki, które dodatkowo usuwają jad nie tylko po kleszczach, ale także innych owadach. Bardzo praktycznym sposobem na usuwanie kleszczy są także tzw. karty. Są ona wielkości karty płatniczej, więc bez problemu zmieszczą się w portfelu, dzięki czemu będziemy je mieli zawsze przy sobie. Posiadają one specjalne szczeliny, do których wsuwa się kleszcza i pociąga się do góry. Kleszczołapki, to kolejny przyrząd do usuwania kleszczy. Działają podobnie jak karta, ale nie są zbyt poręczne i ciężko je nosić cały czas przy sobie.

Przygotowanie narzędzi do jedno z łatwiejszych czynności. Problemy przychodzą w momencie, kiedy musimy poradzić sobie z przytrzymaniem zwierzęcia. Jeśli kleszcz został zauważony u kota lub psa, to nie ma większego problemu, choć dużo zależy od ich gabarytów. Jeśli jednak  jest to większe zwierzę, to sprawa się komplikuje. Wówczas należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Dobrze byłoby zaopatrzyć się w ochronne rękawice, a nawet ochronę na twarz i głowę. Zwierzęta w chwilach zagrożenia potrafią ugryźć, uderzyć lub mocno skaleczyć osobę chcącą wykonać na nich zabieg wyciągania kleszcza. Należy wziąć to pod uwagę. Najlepszym pomysłem jest podanie zwierzakowi tabletki na uspokojenie, która sprawi, że zwierzę będzie przez chwilę spokojne.

Ważne jest, aby po wyjęciu kleszcza zdezynfekować to miejsce wodą utlenioną. Wyjęty kleszcz powinien zostać zmiażdżony lub spalony. Wszystkie użyte narzędzia powinny zostać zdezynfekowane. Jeżeli nie jesteśmy w stanie w stanie samodzielnie wyjąć kleszcza, powinniśmy zgłosić się do weterynarza, gdzie zostanie udzielona zwierzęciu fachowa pomoc medyczna.